Zahradničení v novém roce: Měsíční předsevzetí pro zahradu
Jak na plánování vaší zahrady
Na začátku nového roku si mnoho lidí dává předsevzetí, aby dosáhli klidu, zdraví, rovnováhy v životě nebo naopak aby shodila přebytečná kila, která se za vánoční období najednou promítla na našich tělech. Ať už je vaše novoroční předsevzetí jakékoliv, často je těžké tyto sliby dodržet. Studie ukazují, že pouze osm procent lidí se svých předsevzetí skutečně drží. Proč si to tedy v letošním roce trochu neusnadnit a nezvolit předsevzetí pro zahradu? Tyto úkoly se musí plnit a mohou být dokonce příjemné, proto se dodržují mnohem snadněji než obvyklá předsevzetí. Navíc se jedná o praktické věci, které ocení nejen vaše duševní zdraví, ale hlavně také vaše zahrada!
Předsevzetí pro zahradu 2022
Předsevzetí pro zahradu může být součástí vašich novoročních slibů a plánů, které byste rádi během následujících 12 měsíců stihli. Typická novoroční předsevzetí bývá těžké dodržet, ale předsevzetí pro zahradu podporují krásu, zdraví a dokonce i pěstování plodin, které můžete následně zužitkovat u vás v kuchyni. Tento typ cílů jsou jen šťastným vedlejším efektem zahradničení v novém roce. Jakmile si po svátcích dostatečně odpočinete je čas pustit se do zahrady!
Udělejte si seznam a rozhodněte se, že každý měsíc splníte jeden cíl. Tak se vám nestane, že by vás vaše předsevzetí zahltilo. Dobrou zprávou o novoročních předsevzetích, která se točí kolem zahradničení, je, že až zahradní sezóna skutečně přijde, budete mít takový náskok, že si budete moci užívat klidu, který kolem vás kvete. Dodržování seznamu vám pomůže odškrtnout všechny ty drobné zahradní úkoly a usnadní a zpříjemní vám vegetační sezónu.
Zahradní úkoly na nový rok
V závislosti na místě, kde žijete, existuje několik venkovních prací, které lze provést trochu s předstihem. Místo toho zaměřte svou pozornost na místa, kde skladujete venkovní nářadí a proveďte úkoly, jako je například přesazování.
· Vyčistěte, naolejujte a nabruste veškeré nářadí.
· Uspořádejte si kůlnu, ukliďte a zbavte se cizích předmětů, které vám v prostoru pouze překáží.
· Zapište se do zahradnických kurzů nebo si kupte a přečtěte knihu o konkrétní oblasti zahradničení, která vás zajímá.
· Začněte si psát zahradní deník.
· Použijte online nástroje pro plánování zahrady. Například si udělejte vlastní zahradní kalendář s úkoly na konkrétní datum. Díky tomu se dostanete bez výmluv i k těm méně příjemným pracím, které mají zahrádkáři tendenci odkládat nebo přeskakovat. O to víc na sebe budete pyšní, jakmile budete mít splněno dle plánu!
· Zvažte výměnu rozbitého nářadí za ergonomické, které vám usnadní práci. Není nic horšího než tupé nůžky!
· Prohlédněte si katalogy rostlin a začněte je objednávat, vyzkoušejte na zeleninové zahradě něco nového.
· Založte skleník, postavte chladicí rámy, vyvýšené záhony a další pomocníky na zahradě.
Pusťte se do zahradničení v novém roce
Jakmile se oteplí, je opravdu čas vyrazit ven. Pravděpodobně bude třeba ostříhat rostliny, obrátit hromadu kompostu a všude se objeví plevel. Trávník potřebuje pořádně nakrmit a cibuloviny, které jste vyndali ze země, se mohou opět vrátit zpátky. Jaro je také vhodnou dobou pro instalaci nových rostlin a využití období dešťů k udržení jejich vlhkosti. Díky několika základním úklidům bude vaše jarní a letní zahrada vypadat co nejlépe. Váš seznam zahradních prací může vypadat například následovně:
· Položte kolem rostlin mulč.
· Zkraťte růže a staré listy trvalek.
· Vysaďte semena odolná vůči zimě a chladnějšímu podnebí.
· Semena, která jsou náchylná na mráz, vysaďe v interiéru.
· Udržujte a nastavte si zavlažovací nebo kapkový systém.
· Ukliďte všechny zimní zbytky, například polámané větve stromů.
· Vysaďte letničky do květináčů a přineste si do vaší zahrady trochu jarních, sezónních barev, které rozzáří vaši zahradu.
· Vysazujte původní rostliny, které podporují opylovače a volně žijící živočichy.
· Nainstalujte domeček pro brouky, netopýry nebo včely, abyste přivedli užitečné živočichy a snížili používání pesticidů.
Hlavně si všechnu práci na zahradě nezapomeňte užít! Navíc pokud nepracujete s nebezpečnými materiály nebo nářadím, můžete do práce na zahradě zapojit i vaše děti. Nejen že budete trávit společný čas na čerstvém vzduchu, navíc je naučíte praktické věci do života, které ve starším věku rozhodně ocení! Stačí se jen trochu připravit a teplá sezóna bude méně stresující, produktivnější a celkově příjemnější. Navíc se můžete poplácat po zádech s vědomím, že jste se letos drželi svých předsevzetí.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.