Vzácné květiny
Jedny z nejvzácnějších květin na světě, znáte je? (1. díl)
Dneska se podíváme na rostliny trochu z jiného pohledu a to hned na jedny z nejvzácnějších na celém světě! O ohrožení zvířat se mluví poměrně často, nicméně si dle našeho pohledu i na rostliny by se nemělo v tomto případě zapomínat. Pojďme tedy nahlédnout po tajemný závoj, těch nejvzácnějších rostlin na světě.
Pozn. Existuje hned několik rostlin které jsou povážovány za ty nejohroženější, nicméně určit top 5 nejohroženějších rostlin s sebou může nést subjektivní náhled více výzkumníků, kteří mohou posuzovat rostliny dle své vlastní perspektivy.
Dendrophylax lindenii
Nazývána také jako orchidej duchů, která vypadá trochu jako pavučina původem pochází z Kuby a Floridy. Její původ se odrazil také na jejich nezbytných podmínkách k životu, mezi které patří zejména vysoká vlhkost a teplota. Právě tyto dva nezbytné atributy pro život z ní dělají jednu z nejvzácnějších rostlin na zemi, jelikož se volné přírodě vyskytuje pouze na místech, které jsou schopné ji zajistit tyto ideální podmínky. Zároveň kultivace této rostliny je mimořádně obtížná a většina rostlin, jež byla odebrána z divoké přírody, zahynula do jednoho roku od odebrání. Její místo výskytu je také poněkud zajímavé, dendrophylax lindenii roste obvykle na hlavním kmeni nebo na dostatečně širokých vedlejších kmenech stromů. Další zajímavostí této rostliny je, že nemá listy.
Raflézie Arnoldova (Rafflesia arnoldii)
Květina z pozoruhodným jménem a jedinečným vzhledem se vyskytuje zejména na ostrově Sumatra v Indonésii a na dalších menších přilehlých ostrovech. Její jméno je přímo odvozeno od indonéského botanika Josepha Arnolda, který prováděl na ostrově výzkum, při němž sám položil svůj život. Rostlina ke svému životu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost blížící se až ke 100 %. Jejím ideálním prostředím jsou tedy tropické deštné lesy, nacházející se v nadmořské výšce 500 až 100 n.m.ř. Rostlina nemá ani kořen, ani listy a dokonce ani stonek! Čím je ale tak vyjímečná? Bezpochyby svým nejrozměrnějším květem, který dosahuje v průměru až 0,6-1 metr! Zároveň to také není žádná drobná květinka, ale její váha sahá až k 11 kilogramům.
Papouškův zobák (Lotus berhelotii)
Jak už název napovídá, tato rostlina se až neuvěřitelně blízce podová papouščímu zobáku. Vyskytuje se v ohnivě žluté, červené a oranžové barvě. Díky této zajímavé kombinaci se jedná zároveň o jednu z nejzajímavějších rostlin na světě. Tato endemická rostlina se vyskytuje na Kanárských ostrovech a je poměrně hojně kultivovaná, nicméně ve volné přírodě již zanikla nebo se zde vyskytuje pouze hrstka zbylých zástupců. Již v roce 1884 byla rostlina považována za mimořádně vzácnou, nicméně sběr rostliny urychlil její zánik ve volné přírodě.
Cypripedium calceolus
Známá také pod pojmem jako dámské pantofle je orchidej původem Evropy. Tato rostlina je chráněna londýnskými a dánskými zákony díky vzácným fialovým stínům, které potřebuje ke svému životu. Díky těmto speciálním potřebám jsou dámské pantofle jedny z nejdražších rostlin na světě. Nejčastější barevné provedení je ve žluté variantě. Cypripedium calceolus se často vyskytuje v blízkosti lískových stromů. Mezi její největší nepřátele patří slimáci a šneci. Zajímavostí této květiny je, že se objevila na mnoha poštovních známkách včetně České republiky. Její název je původem z řečtiny Κυπρισ πεδιον (Kupris pedion), což ve volném překladu znamená noha Venuše (s odkazem na římskou bohyni Venuši) naopak calceolus je latinsky malá bota.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.