Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Jak jsme již zmínili v úvodu, pokud jste někdy sledovali krásu levandulového pole, pravděpodobně znáte hypnotizující eleganci květů levandule. Kromě krásy, kterou přinášejí fialové květy má ale levandule mnohem víc, co nabídnout. Věděli jste například, že levandule překypuje symbolikou a má skutečně mnoho využití.
Význam levandule
Květy levandule představují čistotu, ticho, oddanost, vyrovnanost, milost a klid. Fialová barva je barvou královské rodiny, tudíž dává jasný odkaz na eleganci, vytříbenost a luxus. Levandule se navíc používá více než 2500 let pro svou dokonalou a nezaměnitelnou vůni. Zároveň má své dlouholeté zastoupení také u terapií, vaření nebo běžné využití jako okrasný keř. Již samotní Egypťané používali při balzamování levandulový olej a ani Řekové nezaháleli a dokázali těžit z léčivých vlastností levandule, které dokážou zmírňovat bolesti hlavy, pomáhat při léčbě zánětu žaludku nebo při bolesti v krku. Rovněž hojně levanduli využívali také Římané, kteří levanduli dokázali zpřístupnit celé říši. Zároveň si užívali levandulové koupele, do kterých si přidávali levandulový olej.
Samotné slovo levandule pochází z latinského lavare, nebo-li prát. Od středověku, přes renesanci až dodnes se levandule používá v parfémech toaletních vodách, vonných sáčcích nebo jako aromaterapeutický olej, který uvolňuje stres a zlepšuje spánek. O antiseptických vlastnostech oleje je také známo, že léčí rány a popáleniny, chrání před nemocemi a je velkým pomocníkem při problémech se spánkem. Interní užívání levandule je nejčastěji spojeno ke zmírnění zažívacích potíží a při bolesti hlavy.
Různé druhy levandule
Levandule není jen jedna! Naopak jí existuje velké množství druhů, které si postupně představíme. Levandule je také velkým pomocníkem zahradníků, kteří bojují se zvědavými jeleny nebo králíky, kteří si rádi pochutnávají na květinových, bylinných nebo ovocných zahradách. V tomto případě levandule funguje dokonale jako repelent proti těmto netradičním škůdcům. Vysaďte si podél oplocení vaší zahrady levanduli nebo ji zasaďte do truhlíků a květináčů kolem domu a uvidíte, že nevídaní hosté brzy přestanou chodit na návštěvy. Levandule může být použita také jako řezaná květina do vázy na odpuzení hmyzu, což se zejména během letních měsíců, kdy je grilovací sezóna v plném proudu může skutečně hodit.
Levandule exceluje také v kuchyni, kdy její květy dodávají lehkou, květinovou chuť masu, mořským plodům, dezertům nebo letním nápojům a limonádám. Pokud plánujete levanduli používat v pokoji, dejte si pozor, po jakém druhu saháte. Raději volte prověřené druhy, kterým je například Angustolia, která je vhodnou volbou do kuchyně díky své vyvážené chuti a vůni. Některé druhy levandule by totiž naopak mohly být příliš silné a aromatické pro přípravu pokrmů.
Kromě všech zmíněných benefitů je levandule samozřejmě také skvělou zahradní ozdobou. Vypadá skvěle jak ve skalkách, květináčích, truhlících nebo jen tak vysazená v záhonu podél plotu. Jelikož se jedná i vytrvalý keř, můžete levanduli také zastřihnout do nízkého živého plotu.
Nejčastější využití levandule
Levandule je nejčastěji ceněna pro svou fyzickou krásu, uklidňující vůni a léčivé vlastnosti. Zde vám přinášíme hned několik způsobů, jak s levandulí naložit.
Sušený levandulový čaj: Čaj z levandulových listů pomáhá ulevit od nespavosti. Pravidelné pití tohoto relaxačního, uklidňujícího čaje před spaním vám pomůže snížit stres, pomůže vám snadněji usnout a užít si tak klidný, nerušený spánek. Levandulový čaj se navíc používá také při léčbě gastrointestinálních potíží, jako jsou zažívací problémy nebo například při problémech se žaludkem.
Esenciální levandulový olej: Příjemná vůně v kombinaci s léčivými účinky levandule daly za vznik levandulovému oleji, který patří mezi jeden z nejpoužívanějších esenciálních olejů na světě. Tato známá vůně je kombinací svěžích květinových vůní s nezaměnitelnou čistotou. Hned několik výzkumů potvrzuje, že pravidelné používání levandulového oleje poskytuje antioxidační ochranu našemu tělu a pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Levandulový olej navíc pomáhá hojit rány a popáleniny, zlepšuje akné a dokáže zmírňovat bolesti hlavy. Tím však léčivé vlastnosti levandule ještě nekončí! Pokud si namažete levandulový olej na spánky, zmírníte tak tenzi bolesti hlavy při nepříjemných migrénách. Navíc se levandulový olej běžně používá při relaxačních masážích, v péči o pokožku a v neposlední řadě také do koupelových produktů.
Levandulové mléko: Dokáže plnit hned několik úkolů. Nejenže dokáže dokonale zvhlčit a hydratovat vaši pokožku, navíc ji i zklidní a vám poskytne dokonalou uklidňující vůni. Levandulové mléko je vhodným dárkem pro všechny milovníky levandulové vůně.
Levandule jako bylina: Levandule patří do stejné rostlinné rodiny, jako máta. Proto dokáže každému pokrmu dodat dokonalou svěžest a jemnou květinou, sladkou chuť. Jako bylinka dokáže dodat jedinečnou chuť mnoha pokrmům. Nejběžněji se levandule používá do salátů nebo masitých pokrmů. Pro dodání zajímavého prvku a barvy ji můžete použít ale také jako ozdobu svěžích dezertů nebo do limonád.
Levandulové pytlíčky: Pravděpodobně jste již v některém obchodě s dekoracemi narazili na vonné pytlíčky, které můžete najít v různých variantách, přičemž právě levandulová patří mezi ty nejběžnější. Levandulové pytlíčky jsou například skvělým přírodním parfémem do vaší skříně, kde dokáže držet nádhernou vůni vašeho oblečení. Můžete je uložit také do šuplíků s prádlem, nebo jen tak postavit na poličku.
Druhy levandule
V oblastech s mírným podnebím může růst až 45 velmi uznávaných druhů levandule. Mezi pět nejoblíbenějších druhů levandule patří anglická, francouzská, portugalská, španělská a lavandin.
Anglická levandule: Známá také pod názvem levandule obecná dorůstá většinou výšky 60 centimetrů jako kompaktní dřevina s květy v purpurové, tradiční levandulové, růžové nebo bílé barvě. Anglická levandule kvete od pozdního jara až do letního slunovratu. Anglická levandule má velmi intenzivní vůni a pro svůj spokojený růst potřebuje dobře odvodněnou půdu. Anglická levandule je navíc skvělou volbou jako hraniční rostlina, které se daří velmi dobře ve skalkách nebo také v truhlících. V renesančním období byla také velmi oblíbenou volbou pro živý plot. Jedná se o nejčastější pěstovaný druh, jehož vysoce kvalitní a aromatický olej se používá do parfémů, mýdel nebo vonících sáčků.
Francouzská levandule: Má světlé květy s jemnou vůní a ostře aromatickými, zubatými listy. Nejčastěji roste od jara do podzimu a daří se jí nejvíce v teplejším podnebí. Francouzská levandule se nejčastěji pěstuje pro parfémy a voňavé pytlíčky.
Portugalská levandule: Portugalská neboli klasová má silnější vůni než levandule anglická. Je typická pro své světle fialové květy, které se tyčí na dlouhých stoncích a kvetou od pozdního jara do konce léta. Olej z portugalské levandule je ceněn pro své antibakteriální a antivirové účinky.
Španělská levandule: Tento druh má výrazné bílé květy s dlouhými okvětními lístky, které vycházejí z temene květní hlavy. Tyto světlé květy s dozráváním rostliny postupně vyblednou do růžova a sytě purpurové barvy. U tohoto druhu voní pouze listy, které se používají také do voňavých sáčků. Rostlina dosahuje výšky až 60 centimetrů a kvete od poloviny jara až do konce léta. Španělská odrůda snese větší vlhko než například anglická levandule. Nejčastěji se používá na výsadbu do truhlíků a koryt. Naopak není nejlepší volbou do kuchyně.
Lavandin levandule: Je hybridem anglické a portugalské levandule se silně vonícími květy a listy. Lavandin roste v kupách dosahujících výšky až 75 centimetrů. Kvete o trochu později než zbytek levandulí a to většinou od poloviny do konce léta. S velkou oblibou se používá jako živý plot do skalniček a na parfémy. Stejně jako španělská levandule není nejvhodnějším kandidátem na kulinářské výtvory.
Doufáme, že vám náš dnešní obsáhlý článek věnovaný voňavým levandulím líbil a při výběru té správné odrůdy budete znalejší. Levandule jsou skutečné kouzelnice, proto by byla velká škoda nevyužít jejich potenciálu jak u řezaných, tak i zahradních variant.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.