RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Váš udržitelný průvodce při nákupu květin na Valentýna

 Jak udělat Valentýna ekologičtějším

Valentýn znamená říct to květinami. Loni Australané dovezli mezi 1. a 14. únorem více než 522 milionu růží, většinou z Keni. Za předpokladu, že typická kytice obsahuje 24 růží, je to 217 500 kytic prodaných za pouhé dva týdny. Problém je v tom, že naše snaha o dobrou vůli a náklonnost k lidstvu prostřednictvím darování řezaných květin ubližuje dámě číslo jedna v životě nás všech: Matce přírodě. Pokud by každá z těchto 217 500 kytic byla zabalena do 75 cm plastového celofánu, znamenalo by to, že se za dva týdny spotřebuje více než 163 km plastových obalů - a to bereme v potaz jen růže v Austrálii. Fakta o celofánu si však vaši drahou polovičku pravděpodobně nezískají. Takže když je Valentýn za rohem, je na čase zvážit chytřejší a udržitelnější nákupy květin.

 

Síla okvětních lístků

Jen v Austrálii existuje více než 900 květinových farem, které intenzivně obhospodařují 4 470 hektarů půdy, aby mohly zásobovat téměř 2 000 květinářství. Většina řezaných květin prodávaných v Austrálii však ve skutečnosti pochází ze zámoří, přičemž jen dovoz z Ekvádoru v roce 2015 dosáhl hodnoty 1,9 milionu australských dolarů. Pokud si kladete otázku proč se křehké květiny vozí přes půl světa, je to dobrá otázka, kterou začít.

Země v blízkosti rovníku, jako je Ekvádor, těží z dobrých podmínek pro pěstování, včetně 12 hodin denního světla po celý rok. V těchto regionech je přínos květinového průmyslu pro ekonomiku malých nebo méně rozvinutých zemí často významný. Například ve východní Africe se květiny podílejí na celkovém vývozu více než 10 %, což je druhý podíl po čaji. K převozní ekonomice řezaných květin po celém světě přispívají také nižší mzdy v zemích, jako je Ekvádor a Keňa. Bohužel za to často platí místní pěstitelé a sběrači, kteří zde pracují ve velmi špatných pracovních podmínkách.

 

Palčivý problém uhlíkové stopy

Ve Spojených státech amerických se vyprodukuje zhruba 100 milionů růží vypěstovaných, přepravených a zakoupených na běžný valentýnský den. Tento obnos růží vypodukuje přibližně 9 000 tun emisí oxidu uhličitého a to z cesty od pole až po květinářství. Ale stejně jako u většiny věcí v našem složitém a rušném světě není otázka uhlíkové stopy květin tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Nizozemsko je jedním z největších světových vývozců řezaných květin, přičemž většina z nich se pěstuje ve vytápěných nebo chlazených sklenících.

 

Udržování řízených podmínek prostředí v těchto budovách vyžaduje umělé světlo, teplo a chlazení, takže každá růže pěstovaná v Nizozemsku přispívá do atmosféry v průměru asi 2,91 kg CO₂. Naproti tomu jedna růže vypěstovaná na farmě v Keni přispěje pouze 0,5 kg. A to už se jedná o skutečně významný rozdíl. Je to z velké části proto, že keňské pěstitelské podmínky nepotřebují umělé vytápění ani osvětlení a většina pracovníků na farmách chodí do práce pěšky nebo jezdí na kole. V důsledku toho jsou květiny pěstované v tropických oblastech někdy považovány za nízkouhlíkové (samozřejmě ne vždy se zohledňuje mezinárodní doprava).

 

Otravné pesticidy

Protože květiny se ve většinové produkci nepěstují ke konzumaci, obvykle se na ně nevztahují předpisy o používání pesticidů. V důsledku toho je průmysl řezaných květin jedním z největších spotřebitelů pesticidů na světě. V Keni a dalších zemích jsou chemikálie, jako je methylbromid (a další, které jsou v zemích, jako jsou USA, zakázány), pravidelně dováženy pěstiteli květin ve skutečně velkých množstvích jako ochrana proti škůdcům. Znepokojující zprávou je, že methylbromid patří mezi látky, které výrazně přispívají k poškození ozonové vrstvy. V některých případech vedl únik těchto chemikálií z pěstebních polí přiléhajících k vodním plochám, jako je keňské jezero Naivasha, ke kolapsu rybích populací, které jsou pro místní komunity klíčové.

 

Co tedy můžete udělat?

Nechceme být zodpovědní za pokles projevů lásky a proto dobrou zprávou je, že existuje spousta ekologických způsobů, jak projevit svou oddanost i jinak, než konvenčně pěstovanými květinami.

Nejlepší možností je vypěstovat si vlastní květiny, které můžete darovat. Můžete také darovat živou rostlinu, která může růst na vaší zahradě po mnoho let a připomínat vám tuto výjimečnou osobu a den. Nebo se zkrátka začít více zajímat o původ, odkud naše květiny pocházejí a preferovat květiny z ověřených a certifikovaných farem.

 

Pokud pěstování nebo darování živých rostlin u vás nepřipadá v úvahu, sáhněte po místních ekologických květinách, protože i to znamená méně "květinových kilometrů". Původní druhy nebo odolné druhy, jako jsou například lokálně pěstované tulipány nebo mečíky, vyžadují méně zdrojů a vydrží déle v dopravě, což znamená menší plýtvání. Jedinou překážkou je měsíc únor, kdy se preferují růže.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

PETI

PETI
láska

ZORA

ZORA

KALIN

KALIN

ALANIS

ALANIS

ALENKA

ALENKA

ALEX

ALEX

AFNE

AFNE

ANDY

ANDY

COKY

COKY

EVRIL

EVRIL

AURORA

AURORA

KONE

KONE

BEBI

BEBI

RONY

RONY

SUMI

SUMI

KALIN SET

KALIN SET

APOLENA SET 1

APOLENA SET 1

LUCI

LUCI

BEATA

BEATA
láska

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KATARINA

KATARINA

CAROL

CAROL

KAMI

KAMI

LARY

LARY

SELI

SELI

KLAUDI

KLAUDI

FONDA

FONDA

TOLI

TOLI

WHITE

WHITE

KUKI

KUKI

DEBIE

DEBIE

ZUZI

ZUZI

JULI

JULI

DIDI

DIDI

DURI

DURI

HOLA

HOLA
Neprodejné

SULI

SULI

EMI

EMI

COLY

COLY

VIVI

VIVI

PAULA

PAULA

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EVELYN

EVELYN
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE MIX

RŮŽE MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé