Originální dárek či bytová dekorace ze světa rostlin
Hledáte něco pro potěšení sebe či známého?
Mnozí z nás jsme se už možná pustili i do tvorby vlastní mini sukulentní zahrady. Ale co když snad preferujeme něco opticky jednoduššího?
….nazývá se Řasokoule zelená. Vypadá jako kulatý vodní mech, ale je to druh vlasovité zelené řasy, která se vyskytuje jen na několika místech severní polokoule naší planety, a to v jezerech ve Skotsku a Estonsku, v jezerech japonského ostrova Hokkaidō a v islandském jezeře Mývatn, kde řasokoule tvoří velké kolonie.
Tyhle semišové kuličky žijí spíše v mělčích jezerních vodách, kde mají dostatek světla a proudy je ve vodě otáčí, takže jsou kulaté a zelené ze všech stran, aby mohly provádět fotosyntézu. Pokud se koule z nějakého důvodu rozpadne, zase pěkně pomaloučku doroste. Přírůstek je asi jen 5mm za rok a neroste do nekonečna, prostě jen tak, aby sluneční paprsky dosáhly co nejdál k jejímu středu.
Původ tohoto zajímavého druhu řasy
Největší řasy tohoto druhu se vyskytují v japonském jezeře Akan, kde dorůstají až 30cm průměru a mohou se dožít až sta let. Jsou považovány za přírodní bohatství a mají zaslouženou pozornost. Každý Japonec ví, co je marimo, jak se jim tu říká a v doslovném překladu to znamená kulatý plevel. V původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaidō se řase říká také torasanpe, v překladu jezerní skřítek, což díky jeho vzhledu je hodně výstižný název.
Kolonie marimo v jezeře Akan, které je součástí Národního parku Akan, jsou chráněny už od roku 1920, protože si je lidé často odnášeli domů jako mazlíčky a jejich počty se tak začaly snižovat. V padesátých letech jejich počet klesl natolik, že hrozil zánik této marimo kolonie v Akanu, a tak vznikla celonárodní výzva s apelem na lidi, kteří mají marimo doma v akváriu, aby je vrátili zpět do jezera Akan. Od té doby se tu každý podzim koná Marimo festival na podporu jedinečné řasové koule, která se díky této pozornosti stala maskotem ostrova Hokkaido. A nejen to, stala se také symbolem ekovzdělávání, a to hlavně díky paralele s naší planetou, která je zelená a také se otáčí a sluneční paprsky tak dopadají na celý její povrch.
Na Islandu byly kolonie řasokoulí objeveny až v roce 1978 a chráněné jsou až od roku 2006, protože se zjistilo, že se jejich počty také záhadně zmenšují a některé kolonie už zcela zanikly.
Řasokoule se vzhledem ke své vzácnosti a dekorativnímu vzhledu začala pěstovat uměle, takže jejich domácí pěstování už nijak neohrožuje přírodní ekosystémy. Naopak se tak o těchto jezerních skřítcích šíří povědomí.
Jak rostlinu pěstovat?
Řasokoule jsou velmi jednoduché na pěstování. Stačí jim dostatek světla (ne přímé sluníčko) a studená voda. Je tedy třeba jim najít místo mimo tepelný zdroj a jednou za čas (cca 1-2 týdny) jim vyměnit vodu, nejlépe za čistou říční či alespoň převařenou, aby se na skle akvária netvořily kroužky vodního kamene. Také je potřeba občas do akvárka strčit prst a trochu se s řasou pomazlit a zároveň jí tak pootočit, aby byla pořád pěkně kulatá a rostla rovnoměrně.
Marimo se nijak nekrmí, jsou to řasy, takže žijí z fotosyntézy a mohou být umístěné třeba i do akvária s rybičkami, které je prý nijak neokusují (záleží ale na druhu), spíše jim pomáhají se otáčet tím, jak s nimi občas hrají akvarijní fotbal.
Řasokoule se drží spíše při zemi, ale občas se na jejich povrchu díky fotosyntetizování tvoří bublinky, které je nadnášejí, takže mohou i plavat u hladiny.
Nejlépe se hodí do závěsného aerária či terária jen tak na stůl nebo k uchycení na zeď. Umístit je ale můžete do jakékoliv dekorativní nádoby ve společnosti jiných vodních rostlin jako např. vodního hyacintu.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.