RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Kytice z Pivoněk

Okouzlující pivoňky – krása a jemnost v jednom

Pivoňky patří k okouzlujícím dlouhověkým trvalkám a na našich zahradách mají své stálé místo. Těmito nádhernými květinami byli lidé fascinováni od nepaměti. Například v dávné době byly pivoňky velmi vzácné v Číně, kde se již šlechtí přes tisíc let, kdy dokonce sloužily jako věno nebo součást dědictví. Z doby řeckých bájí se donesly i zprávy o jejich léčivých vlastnostech (zejm. kořen).

Avšak dodnes se pivoňky těší velké oblibě.

Z větší části patří pivoňky mezi byliny a z menší části mezi dřeviny. Jsou to jedny z nejkrásnějších a nejvděčnějších květin.

Druhy pivoněk

Dnes už však pivoňky nepatří jen do zahrad, pěstují se v mnohem pestřejších variantách.

Dříve jsme je vídali nejčastěji v červené někdy i v bílé barvě pivoňky lékařské.

Snad nejčastěji je dnes pěstována pivoňka čínská, v nejrůznějších nádherných barvách. Méně známé jsou pivoňky japonské, s jednoduchými květy a velkými žlutými tyčinkami.

Zato pivoňky keřovité s bohatou škálou barev a tvarů jsou hitem nejedné zahradnické výstavy. Trošku v pozadí zůstává jemná a nízká a po celý rok ozdobná pivoňka tenkolistá. Nejspíše ji můžeme najít na skalkách.

Mezi velmi málo pěstované druhy pivoněk patří Pivoňka Woodwardova – její květ vypadá jako květ čemeřice. Něčím zvláštním je druh Paeonia mlokosewitchii, která uchvacuje pro nezvyklou jasně žlutou barvou. Mezi oblíbené druhy patří bílá (Angelika Kaufmann) a dále růžováčervená (William Cranfield).

V zahradě působí pivoňky velmi elegantně při výsadbě v okolí dřevin i samostatně vysazené. Na péči nejsou pivoňky nijak náročné. Přesazování se nedoporučuje, neboť často kvetou až po několika letech růstu na stejném místě.

Aranžmá z pivoněk

Pokud řežeme pivoňky do vázy, je to nejlepší, když jsou květy ve stádiu otvírajícího se poupěte. Jestliže chceme vázu naplnit červenými pivoňkami, mějme na paměti, že by pod nimi neměl být bílý ubrus, opadající okvětní lístky by jej mohly zabarvit.

Pivoňkové květy se hodí především pro objemnější kytice. Už nějakou dobu pivoňky vítězí především u nevěst jako svatební kytice.

Lze je vhodně doplnit drobnějšími kvítky, například kontryhelem měkkým nebo heřmánkem. Pro svou krásu a omamnou vůni se pivoňky vždy stanou královnami v jakékoli váze a v jakémkoli typu úpravy.

Pokud pivoňky umístíte do velké stříbrné mísy anebo do kovové ozdobné nádoby, nádherně vynikne krása jejich květů a jejich vůni bude mít doslova každý na dosah. Máte-li v oblibě čisté linie, můžete jednotlivé bílé květy pivoněk umístit do čirých skleněných váziček, vázičky ještě třeba dozdobte krajkovou stužkou rovněž v bílé barvě a takto rozmístěte po bytě.

Jaké jsou barvy pivoněk

Vzácnou barvou u pivoněk je oranžová, stejně tak je okouzlující barva růžová, bílá či červená barva, které jsou u pivoněk běžné. Pro stylovou antik dekoraci nejen na zahradní stůl můžete využít například starobylou smaltovanou konvičku nebo vědro. Tak pivoňky krásně vyniknou a vytvoří tak rozkošný doplněk nebo i třeba dárek.

Jak už zmíněno, krásně a zároveň jemně vyhlíží kytice pivoněk v kombinaci s kvetoucím heřmánkem. K tomu přidejte pár snítek břečťanu, které budou přepadávat přes okraj nádoby, a máte dekoraci hodnou profesionální floristky.

Avšak kytice s dalším bujným květem – hortenzií bude vypadat přímo božsky!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé