Květiny Himalájí
Květiny Himalájí
Pokud jste alespoň trochu dobrodružná duše, aktuální situace vás určitě nemile zasáhla. Nemůžeme cestovat, nemůžeme se jen tak vydat do hor, ani za hranice bez určitých omezení. Co je ovšem stále dovoleno je si číst o vzdálených destinacích, do kterých se vám třeba jednou podaří zavítat. Konkrétně dnes se podíváme do jedné z nejdrsnějších, ale nejkrásnějších oblastí na světě, slavných zejména pro svůj nejvyšší vrchol na světě - do asijského pohoří Himaláj. Díky rozsáhlému rozložení tohoto pohoří se zde nachází hned několik různých podnebí. Na tibetské straně najdeme chladné pouště, naopak na druhé straně nás čeká pomněrně vlhké a subtropické podnebí. Přesně tento mix klimatických podmínek dává příležitost vzniku úchvatným rostlinám, které najdete v přirozeném prostředí opravdu jenom tady.
Prvosenka himalájská
Prvosenka, jak už její název napovídá, patří mezi první květy, které se začínají objevovat v himalájském údolí. Květiny začínají kvést během března až do července. Prvosenky zde rostou ve shlucích a každá květina se skládá z drobných okvětních lístků připomínajících srdce. Během jejich sezóny je můžete vidět téměř všude! A to na loukách, svazích ale i například pod horskými křovinami. Z dálky vypadají jako nekonečný květinový koberec a na himalájských loukách dokážou vytvořit doslova květinové mozaiky. Lísky prvosenky mají podlouhlé a jemně ozubené hrany, což přidává na jejich vzhledu ještě větší originalitu.
Jahodník
Možná něco, co byste zde úplně nečekali, ale ano, právě jahodník je široce pěstovaný v Himalájích. Známý pro svou sladkou chuť a silnou vůni, roste zejména na březích a v lesích Himalájí. Jahodník je trvalka s drobnými bílými květy, které mají pět okvětních lístků. Malé a sladké jahůdky se zde začínají objevovat stejně jako u nás ze začátku léta, tedy nejčastěji v červnu. Co možná o jahodách nevíte, je fakt, že ve starověkých dobách byly jahody považovány za ovoce pokušení a zla, které byly schopny proměnit lidi doslova v monstra. Ovšem nejen plody jahodníku naleznou svůj užitek, ale také samotné listy, které se používají k výrobě bylinného čaje, který je dobrým pomocníkem při žaludečních problémech a močových infekcích.
Divoká růže
Divokou růži naleznete snad v každém himalájském údolí. Vyskytují se zde zkrátka všude.Na kopcích, útesech nebo jen tak podél cest. Bílé a růžové květy divokých růží se nejčastěji začínají objevovat v květnu. Po dozrání se její krásné květy promění ve všem známé červené plody, tedy šípky. Květy divoké růže jsou známé pro svou silnou vůni a trny, které dokážou být pěkně ostré! Ovšem i divoká růže našla své využití, její dřevo se využívá k výrobě opěrných holí a naopak květy jsou využívány pro extrakci na výrobu parfému a také sirupů, jelikož obsahuje vysoké množství vitamínu C, který naše tělo ocení.
Sasanka
Modré himalájské sasanky mají nejen modré odstíny, ale také také bílé nebo s jemně růžovým nádechem. Himalájská sasanka je tvalka a díky dlouhým stpokám ji rozeznáte už z poměrně velké vzdálenosti. Začíná kvést začátkem června, ale rostou hned několika fázích, proto jejich květenství můžete plynule pozorovat až do září. U nás se naopak nejčastěji nachází sasanky lesní a hajní, které jsou známé svým drobným vzrůstem a bílou barvou.
Ať už se do Himají podíváte dříve nebo později, rozhodně se můžete těšit na některé z výše uvedených květin, které rozveselí zdejší údolí.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.