Květiny a umění
Nejfantastičtější květinová výtvarná díla historie
Umění a květiny jsou téměř nerozlučná kombinace. Obrazy květin existovaly téměř od vzniku umění, jako formy lidského vyjádření. Přesto, že historie obrazů s květinami je dlouhá a takových obrazů visí v galeriích po celém světě nespočet, pro účel tohoto článku jsme udělali užší přehled. Vybrali jsme 7 uměleckých děl zobrazujících květiny, které podle nás dominují nad těmi ostatními se stejnou tématikou.
A bez dalšího zdržování, nehledě na důležitost pořadí, se můžeme na náš výčet historicky oblíbených obrazů podívat.
Květiny v křišťálové váze (Flowers in a Crystal Vase)
Autor: Édouard Manet Rok: 1882 Umístění: Národní galerie umění, Washington D.C.
Z mnoha důvodů je Manet považován za původce modernistické malby. Tato klasická práce, zachycující růžové růže a další barevné květiny ve váze, kombinuje jeho obvyklé charakteristické rysy, které spočívají v jemných tazích štětce. Tak Manet dokázal kolem aranžmá zobrazit jeho éterický smysl pro světlo a stín. Nám se tato malba líbí zvláště pro její nádhernou souhru světlých a tmavých barev.
Černý kosatec (Black Iris)
Autor: Georgia O´Keeffe Rok: 1926 Umístění: Metropolitní muzeum umění, NYC
Pokud někdo vysloví jméno Georgia O´Keeffe, mnohým se pravděpodobně vybaví květiny. Americká malířka je známá pro její sérii kosatců, která se vyznačuje detailním ztvárněním okvětních lístků těchto dramatických květin. Nicméně my jsme se rozhodli z těchto nádherných olejových maleb zvolit snad jedno z nejpozoruhodnějších děl - Černý kosatec (někdy známý také jako Černý kosatec III.). Obecně křehká povaha této květiny je zde vystavena kontrastu temné barvy a ponurého tvaru.
Dílo zobrazuje květinu jako zvláštně mocnou, ale současně zachycuje i její křehkost.
Váza květin (Vase of Flowers)
Autor: Jan Davidsz de Heem Rok: 1660 Umístění: Národní galerie umění, Washington D.C.
Námi zde prezentovaný nejstarší obraz zobrazující květiny, pochází od holandského malíře Jana Davidsze de Heema. Tato konkrétní práce zaručeně dominuje pro její ohromující detail. Období roku 1600 byla samozřejmě doba, kdy fotografický realismus byl v umění vysoce ceněn. Toto se přirozeně odráží obzvláště v tomto díle. Velice se nám líbí, jakou pozornost malíř věnoval žíhaným barvám lilií, ostrosti bílých květů oproti tmavému pozadí, a smysl pro divokou krásu tohoto konkrétního aranžmá, které malíř skvěle zachytil.
Slunečnice (Sunflowers)
Autor: Vincent Van Gogh Rok: 1888 Umístění: Národní galerie, Londýn
Pravděpodobně jeden z nejslavnějších obrazů zátiší vůbec. Van Goghova série „Slunečnice“ (tento konkrétní příklad je znám jako „čtvrtá verze, se žlutým pozadím“), je milovaná celým světem a obzvláště tato práce se nám zdá speciálně výjimečná. Úžasný způsob jako tyto nádherně žluté květiny splývají, přesto však vynikají oproti žlutému pozadí, díky velmi oceňovanému Van Goghova postimpresionistického stylu. A to je něco, co jednoznačně stojí za shlédnutí.
Květiny ve váze (Flowers in a Vase)
Autor: Pierre-Auguste Renoir Rok: 1866 Umístění: Národní galerie umění, Washington D.C.
Pierre-Auguste Renoir je oslavován jako jeden z největších moderních francouzských malířů. Ačkoliv byl znám pro portréty, figurativní práce a jeho sérii koupajících se vnadných žen, vytvořil Renoir i množství obrazů s květinami. Ve skutečnosti svou kariéru zahájil malováním květin na porcelán pro dílnu Sévres. Květiny zůstaly důležitou součástí jeho životních děl a tyto obrazy se promítly později v roce 1860 na plátnech ve formě bohatých květinových aranžmá. Renoir rád maloval pugéty květin, hrál si s jejich tvary a barvami, zatímco obměňoval jejich uspořádání. Věnoval zvláštní pozornost nastavování polohy a úhlu. Dílo Květiny ve váze je pravděpodobně nejznámější kousek ze všech jeho květinových obrazů, které tvořily nejkrásnější část Renoirových děl vůbec.
Květinové zátiší na mramorovém stole (Still Life with Flowers on a Marble Slab)
Autor: Rachel Ruysch Rok: 1716 Umístění: Rijksmuseum, Amsterdam, Nizozemsko
Rachel Ruysch byla dcera Frederika Ruysche, profesora botaniky. Její umělecký talent byl rozpoznán v brzkém věku. Její kariéra trvala šedesát let a stala se tak nejlepší malířkou „zlatého věku Holandska“. Za svého života dosáhla mezinárodní slávy, a i když porodila deset dětí, dokázala pokračovat ve své profesní umělecké kariéře dál.
Rachel Ruysch se specializovala na květinové zátiší a je stále považována za nejslavnější malířku tohoto námětu. Výše uvedené dílo, zachycující různé květiny i s hmyzem, je asi její nejznámější. Obraz byl vytvořen na vrcholu její slávy.
Lekníny (Water Lilies)
Autor: Claude Monet Rok: 1919 Umístění: Metropolitní muzeum umění, NYC
Nyní přejdeme od postimpresionismu k obrazu klasického impresionismu. Řada obrazů pod názvem „Lekníny“ je považována za jednu z nejdůležitějších prací raných impresionistů, kde byl Monet považován v podstatě za otce tohoto směru. V této práci z roku 1919 je toho mnoho co stojí za uznání, jako například odrážející se mračna a zelená barva vody, která vyčnívá oproti růžové barvě rozkvetlých leknínů, plovoucích na povrchu. Toto všechno je přirozeně oživeno mihotajícími se štětcovými tahy, pro které byl Monet znám a zbožňován.
Zde jsme představili pouze několik málo úžasných obrazů v historii umění. To jsme se ani nedostali k některým skvělým představitelům z poslední doby, jako je Andy Warhol či Frida Kahlo.
Milujete květinové zátiší na obrazech?
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.