RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Velikonoce ve světě 

Pokračujeme dále ve velikonočních oslavách ve světě, dnes se podíváme trochu jižněji a nahlédneme jaké tradice a zvyky v období Velikonoc se dodržují například v Itálii, Indii, Španělku a nebo také Bulharsku.

 

Velikonoce v Itálii

Pasqua, neboli Velikonoce v italštině se slaví s dlouholetými tradicemi. Krásným příkladem je italská Florencie, její tradice scoppio del carro, v překladu “výbuch vozíku” má více než 350 letou tradici. Starý vozík, který je dovezen přímo na samotné náměstí ve Florencii je plný pyrotechniky. Běžně se na náměstí sejde až několik tisíc lidí, kteří následně sledují obří ohňostrojovou show. Kousek jižněji od Florencie v městečku Panicale se naopak den po Velikonocích, který italové nazývají jako Pasquetta, tedy malé Velikonoce koná soutěž ve válcování obrovských kol sýra Ruzzola. Oblíbenou činností na italské Velikonoce je také pořádání venkovních pikniků, italové jsou zkrátka gurmáni, kteří se nezapřou. Mezi oblíbený velikonoční předkrm patří například Casatiello, bábovka z kynutého těsta plněná šunkou, slaninou a sýrem, do níž jsou vložena syrová vejce spolu se skořápkou. Co se týče sladkého, italským symbolem Velikonoc je holubice plněná kandovaným ovocem, mezi oblíbenou pochoutku patří také preclíky, které svým tvarem mají připomínat semknuté ruce při modlitbě.

Velikonoce v Indii

I přestože křesťanská populace v Indii tvoří pouhé 2,5 % stále zde najdete velikonoční oslavy a různé slavnosti, které se drží zejména v severních státech. Ačkoliv se 2,5 % může na první pohled zdát jako velmi malý počet lidí, Indie je  druhou nejlidnatější zemí na světě, proto v sobě necelé 3 % populace skrývají až 25 milionů lidí. V státě Goa, který se nachází v západní Indii se v hojné míře konají různé karnevaly, pouliční hry, tance a všude ulicemi se line veselá hudba. Lidé si zde mezi sebou vyměňují čokolády s velikonoční symbolikou, květiny ale také barevné lucerničky jako dárky. Všechny tyto tradice jsou založeny na mýtech a legendách, které vyústily až v hojné dodržování zmíněných tradic. Velký pátek je v Indii státním svátkem a dobou, kdy většina indických křesťanů navštěvují bohoslužby. Díky klimatu také hodně lidí tráví Velikonoce na pláži, kde se lidé scházejí s rodinou.

Velikonoce ve Španělsku

Svatým týdnem, neboli Semana Santa zahajují španělé oslavy Velikonoc. Jedná se o týden mezi Květnou a Velikonoční nedělí, kdy ulicemi každé ráno v časných hodinách prochází procesí kajícníků, které spíše připomínají teroristické hnutí Ku Klux Klan, tento oděv má však svůj původ z dob inkvizice. Každá čtvrť má své vlastní procesí, které následně chodí po celý den ulicemi a soutěží mezi sebou o nejkrásnější oltář, hudbu nebo celkový vzhled. Jedna z největších velikonočních oslav se koná ve španělské Seville, kde se ulicemi prochází až 52 různých bratrství, které zobrazují ježíšovo ukřižování. Až tisíce lidí zde sleduje tento průvod, který má ilustrovat velikonoční příběh. Mezi další tradic epatří například také “dansa de la mort” tedy smrtelný tanec ve středověkém městečku Verges. Zde se naopak všichni převléknou do kostýmů kostlivců a doslova tančí ulicemi. Zajímavostí je, že tento smrtelný tanec začíná kolem půlnoci a trvá až do ranních hodin, kdy končí průvodem děsivých kostlivců, kteří nesou krabice plné popelu.

Velikonoce v Bulharsku

Bulharsko je naprosto originální! Místo tradiční vajíčkové schovky, zde mají vajíčkové bitvy! Kdy vítězem se stává ten, který vyjde ze hry s nijak nebo nejméně poškozeným vajíčkem. Hra spočívá v tom, že si lidé ťukají vařenými vajíčky na čelo, aby zjistili, které vajíčko je nejpevnější a nejzdravější. Vítěz je následně považován za nejúspěšnějšího člena rodiny v následujícím roce a jeho vítězné vajíčko zůstává v rodině až do dalších Velikonoc. V Bulharsku se tradice barvení vajec drží stejně jako u nás, ovšem bulhaři svoji tradici ještě trochu posunuli a při barvení vajíček vždy nejstarší žena v rodine natře všem dětem tváře červeně zbarveným vajíčkem, což má symbolizovat přání a víru, aby děti měly růžové tváře po celý rok a byly zdravé a silné! Co se týče bulharské velikonoční kuchyně, během Velikonoc se zde peče speciální kváskový chléb se čtyřmi červeně malovanými vajíčky uvnitř. Tento tradiční chléb, který se v Bulharsku nazývá kukulnik se následně rozdává v neděli po bohoslužbě, a krájí se lidem.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

ALENKA

ALENKA

SELA

SELA

BELLA

BELLA

RONY

RONY

KALIN SET

KALIN SET

BEATA

BEATA
láska

CAROL

CAROL

LARY

LARY

ZUZI

ZUZI

VIVI

VIVI

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ
Neprodejné

TAMI

TAMI

VIVI SET 3

VIVI SET 3

KAJA

KAJA

GUDI

GUDI

BARBA SET 1

BARBA SET 1

LADA

LADA

JARNÍ SET 7

JARNÍ SET 7

JARNÍ SET 10

JARNÍ SET 10

JARNÍ SET 11

JARNÍ SET 11

NARCISKY

NARCISKY
Nové
Neprodejné

LONA

LONA

FRESIA

FRESIA
Neprodejné

MENDY

MENDY

RUUBY

RUUBY

OZZY

OZZY

SUDY

SUDY

FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

KYTICE GERBER

KYTICE GERBER

FOLY

FOLY

DANDY

DANDY

GUDY

GUDY

SANTINY + FREZIE

SANTINY + FREZIE

TOLINS

TOLINS

KYTICE EUSTOMY

KYTICE EUSTOMY

KVĚTINOVÝ KOŠ LENY

KVĚTINOVÝ KOŠ LENY

KVĚTINOVÝ KOŠ SISI

KVĚTINOVÝ KOŠ SISI

KYTICE BEATA V KRABICI

KYTICE BEATA V KRABICI

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

FOLY SET 1

FOLY SET 1

FOLY SET 2

FOLY SET 2

FOLY SET 3

FOLY SET 3

FOLY SET 4

FOLY SET 4

KYTICE FOLY V KRABICI

KYTICE FOLY V KRABICI

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ Z FRÉZIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ Z FRÉZIÍ
Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé