RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Historie a symbolika nadčasových růží

Vše o historii a symbolice růží

Ze všech květů na světě má oblíbená růže k lidem nejdůvěrnější vztah. Archeologické nálezy potvrzují, že růže patří k nejrannějším květům na zemi. Růže se jako první objevily v Asii a později se velmi rychle rozšířily po celé severní polokouli. Podle fosilních důkazů jsou růže staré zhruba 35 milionů let a přibližně před 5000 lety se růže začaly pěstovat na zahradách v Číně. V dnešním článku se podíváme zblízka na historii růží až do současnosti. Provedeme vás jejich symbolikou, významem a celkovým kouzlem, které se za růžemi skrývá. Pokud jste milovníkem růží, nebo jste alespoň milovníkem květin, bude dnešní článek ideálním čtením ke kávě.

 

Červené růže

Podle čínského filozofa Konfucia byly do roku 500 př.n.l. uloženy v císařově knihovně stovky knih o růžích. Císařská láska k růžím neustále rostla, až dosáhla téměř nebezpečné úrovně. Kvůli šlechtění růží, které císaři od svých poddaných vyžadovali, začaly růže zabírat tolik orné půdy, která byla původně využívaná k pěstování potravin, že to brzy nejen pěstitelé, ale také samotní obyvatelé Číny začali velmi výrazně pociťovat. Čínu začal sužovat nedostatek potravin a docházelo k opravdu velké spotřebě vody kvůli zavlažování.

 

Růže se během antiky intenzivně pěstovaly také na Blízkém Východě. Egyptská královna Kleopatra byla známou milovnicí růží a využila jejich krásy a líbivosti i při pokusu o milostný vztah, který nakonec vyšel přesně podle jejich představ u svého vyvoleného římského generála Marka Antonia. Před návštěvou generála Antonia byly vždy všechny fontány kolem Kleopatřiného paláce naplněny růžovou vodou a královnin pokoj měl být po kotníky naplněn okvětními lísky růží. O tisíciletí později se do růží zamiloval i dramatik William Shakespeare, který je velmi s oblibou zahrnoval do svých děl. Následně v roce 1485 prohlásil Henry VII. růži, za anglickou národní květinu a téměř přesně o 500 let později ho následoval prezident Ronald Reagan, který během tiskové konference jmenoval růži národním květinovým znakem USA, kde vyrostla i známá růžová zahrada Bílého domu.

 

Růže a jejich významy

Není tedy žádným překvapením, že růže se svou rozsáhnou globální historií mají k dnešnímu dni více než 150 různých druhů včetně popínavých, zakrslých, křovinatých a mnohých dalších. K tomu všemu více než tisíc hybridů, které přicházejí v nejrůznějších odstínech a barvách. Rodina růží je v květinovém světě velmi důležitou, obsahuje kolem 3000 rostlin a každá z nich je doslova jedinečně svá.

 

Díky tolika růžím, ze kterých můžeme vybírat si darování květin vyvinulo svůj vlastní jazyk, ve kterém dokáže odesílatel sdělit konkrétní zprávu podle barvy a počtu květů doslova beze slov. Červené růže vyjadřují romantickou lásku a vášeň, žluté naopak přátelskou péči. Bílé růže jsou symbolem nevinnosti čistoty a zářivě oranžová barva vyjadřuje vášeň a zapálení pro druhého. Růžová barva je projevem obdivu, poděkování a radosti.

 

Modré růže

Jednou obzvláště jedinečnou růží je modrá růže, kterou ale ve volné přírodě jen tak nenajdete kvůli jejich genetickým omezením. Poptávka po modré růži však vedla k vývoji této obarvené a kultivované odrůdě s modro-fialovou pigmentací. Vhodně je jim tedy přisuzováno přísloví, které tvrdí, že modré růže ztělesňují tajemství a dosažení nemožného.

 

Pokud se zaměříme na počet květů v kytici, dárek v podobě růže o jednom květu symbolizuje lásku na první pohled. Dvě růže v kytici znamenají hlubokou a osobní lásku a tři růže za vás poví miluji tě. Sedm růží vyjadřuje zamilovanost v nejrannějších fázích. Devět růží nese krásnou symboliku o věčné lásce a pokud byste toužili po všech zprávách v jednom, věnujte tucet růží, ve kterém jsou obsaženy všechny zprávy.

 

Růže s nevyčíslitelnou hodnotou

Růže jsou univerzálním dárkem téměř pro každou příležitost a situaci. A to v případě ať už plánujete narozeninovou oslavu, romantické překvapení nebo potěšení jen tak pro hezčí den. Některé růže jsou však tak výjimečné, že nejsou určeny k běžnému věnování. Jedním z příkladů může být například růže Juliet, bledá zahradní růže broskvové barvy, která byla poprvé vystavena na květinové výstavě Chelsea v roce 2006 a vyrostla po pečlivém 15letém kultivačním období. Tento květ, má odhadovanou hodnotu 15,8 milionů dolarů.

 

Nejcennější růží, kterou můžeme najít na naší planetě je stále pravděpodobně Tisíciletá růže, která je považována za nejstarší žijící růžový keř, který je znám. Odrůda Rosa canina, známá také jako růže divokého psa se nachází u katedrály v Hildesheimu v Německu.

 

V průběhu historie lidé oceňovali růže mnohem více než jen z vizuálního hlediska. Vůně růží se dostala také ve své oblíbenosti vysoko. Ve skutečnosti nejstarší odrůdou růže, Rosa gallica officinalis neboli lékarnická růže byla používána bylinkáři při tvorbě různých elixírů. Růže se dodnes používají k výrobě olejů, parfémů a léčivých přípravků. Růžová voda se často používá také do výroby želé nebo v asijských pokrmech. Stejně tak i šípky jsou skvělým zdrojem vitaminu C a lze je použít do bylinných čajů, které vás nejen hezky zahřejí, ale také vám přinesou spoustu benefitů pro vaše tělo.

 

Růže jsou zkrátka květy, které si zaslouží svůj vlastní článek. Jejich historie a vývoj je tak pozoruhodný, že se stal inspirací nejen pro knihy, filmy a písně. Už si bez nich téměř nedokážeme představit žádnou romantickou událost nebo například svátek svatého Valentýna, kdy jsou růže neprodávanější květinou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

PETI

PETI
láska

ZORA

ZORA

KALIN

KALIN

ALANIS

ALANIS

ALENKA

ALENKA

ALEX

ALEX

AFNE

AFNE

ANDY

ANDY

COKY

COKY

EVRIL

EVRIL

AURORA

AURORA

KONE

KONE

BEBI

BEBI

RONY

RONY

SUMI

SUMI

KALIN SET

KALIN SET

APOLENA SET 1

APOLENA SET 1

LUCI

LUCI

BEATA

BEATA
láska

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KATARINA

KATARINA

CAROL

CAROL

KAMI

KAMI

LARY

LARY

SELI

SELI

KLAUDI

KLAUDI

FONDA

FONDA

TOLI

TOLI

WHITE

WHITE

KUKI

KUKI

DEBIE

DEBIE

ZUZI

ZUZI

JULI

JULI

DIDI

DIDI

DURI

DURI

HOLA

HOLA
Neprodejné

SULI

SULI

EMI

EMI

COLY

COLY

VIVI

VIVI

PAULA

PAULA

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EVELYN

EVELYN
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE MIX

RŮŽE MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé