RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Adventní věnec

Adventní věnec a jeho symbolika

Pomalu ale jistě se blíží čas Vánoc a s ním spojené tradice. Většina z nás si tento předvánoční čas neumí představit bez adventního věnce na stole, na kterém každou neděli zapálí jednu ze svíček. Málokdo už ale ví, co přesně význam adventního věnce znamená. Pojďme si tedy společně přiblížit jeho symboliku a

 

Tradice adventního věnce

První adventní věnec se objevil v letech 1839 v Německu, kdy luteránský ministr pracující na misi pro děti vytvořil věnec ze starého kola od vozíku a umístil na něj 20 malých červených svíček a doprostřed 4 velké bílé svíce, přičemž červené svíčky hořely od pondělí do soboty a bílé svíce jednu po druhé zapalovali čtyři neděle před Vánocemi. Následně se z adventního věnce stala tradice, která přetrvává dodnes. Poté co se věnce začali tvořit ze zelených větviček či jehličí, jejiž živá zelená barva má symbolizovat život během dlouhého zimního období. Kruh nám připomíná neutuchající božskou lásku a jeho posmrtný život. Svíčky reprezentují spirituální přípravu na příchod Ježíše Krista.

 

Na adventním věnci samozřejmě nesmí chybět 4 adventní svíčky, které jsou postupně zapalovány 4 neděle před vánočním dnem. Každá svíčka přitom nese jiný význam, i když se často v jednotlivých národních tradicích jejich význam mírně odlišuje. Dříve měly první, druhá a čtvrtá svíčka fialovou barvu a třetí byla zbarvena do růžova. Fialová (a modrá) barva má symbolizovat dobu pokání a čekání na příchod Ježíše. Růžová barva třetí svíce je spojena s jejím významem a symbolizuje radost. Někdy naopak jsou všechny svíce červené či v kombinaci modré a bílé barvy. U dnešních designových věnců se na tradičních barvách nelpí, naopak se často drží aktuálních interiérových trendů a barev zimy. Nejdůležitějším indikátorem bývá sladěnost se zbývajícím interiérem. Občas může být na adventním věnci i pátá svíčka, která symbolizuje narození Ježíše.

 

Symboly jednotlivých svíček

První svíčka, která se zapaluje na železnou neděli nám symbolizuje naději a je nazývána jako svíce proroků, kteří předpověděli Ježíšovo narození. Často se na první neděli adventní rozsvěcují i vánoční stromy a betlémy ve městech.

Na bronzovou neděli se zapaluje druhá svíčka, která je symbolem víry a lásky a nese jméno betlémská.

Třetí svíčka, která se zapaluje na stříbrnou neděli se jmenuje pastýřská symbolizuje radost, která oslavuje pomalý konec postní doby a nástup slavnostních svátků.

Poslední, čtvrtá neboli andělská svíčka na adventním věnci reprezentuje mír a pokoj. Zapaluje se pravidelně poslední - zlatou neděli před Vánocemi. Andělé byli pověřeni, aby Ježíši přinesli mír a on ho dále předával lidem, aby byli blíže k Bohu.

 

Další adventní tradice

Mimo zapalování adventního věnce se dodržují další tradice spojené s vánočním obdobím. Ve východních pravoslavných církvích se drží půst již od 15. listopadu až do 24. prosince. Během půstu je zakázaná konzumace masa, ryb, mléčných výrobků, vína a oleje. Věřící věří, že tento půst jim pomůže pro lepší prozření k Bohu a jeho království.

V Číně naopak křesťané osvětlují své domy ozdobnými papírovými lucernami a vůbec první adventní kalendář byl vytvořen v roce 1908 Gerhardem Langem. Když byl jako malý chlapec, jeho matka mu našila 24 sušenek na krabici a každý prosincový den si mohl sníst jednu sušenku. Tato vzpomínka ho inspirovala natolik, že vytvořil první adventní kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“ a měl dětem připomínat Vánoce podle Bible a také jim zpříjemnit čekání na dárky.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

ADVENTNÍ VĚNEC 1

ADVENTNÍ VĚNEC 1

ADVENTNÍ VĚNEC 2

ADVENTNÍ VĚNEC 2

ADVENTNÍ VĚNEC 3

ADVENTNÍ VĚNEC 3

ADVENTNÍ VĚNEC 4

ADVENTNÍ VĚNEC 4

ADVENTNÍ VĚNEC 5

ADVENTNÍ VĚNEC 5

ADVENTNÍ VĚNEC 6

ADVENTNÍ VĚNEC 6

ADVENTNÍ VĚNEC 7

ADVENTNÍ VĚNEC 7

ADVENTNÍ VĚNEC 8

ADVENTNÍ VĚNEC 8

ADVENTNÍ VĚNEC 9

ADVENTNÍ VĚNEC 9

ADVENTNÍ VĚNEC 10

ADVENTNÍ VĚNEC 10

ADVENTNÍ VĚNEC 11

ADVENTNÍ VĚNEC 11

ADVENTNÍ VĚNEC 12

ADVENTNÍ VĚNEC 12

ADVENTNÍ VĚNEC 13

ADVENTNÍ VĚNEC 13

ADVENTNÍ VĚNEC 14

ADVENTNÍ VĚNEC 14

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé